روانشناسی رنگ ها

روانشناسی رنگ

روانشناسی رنگ
روانشناسی رنگ

روانشناسی رنگ چیست؟

روانشناسی رنگ ، به انگلیسی Color Psychology، به مطالعه رنگ ها و ارتباط آن با رفتار انسان گفته می‌شود. هدف آن بررسی نحوه تأثیر رنگ بر تصمیمات روزمره است. آیا رنگ لباس ما را مجبور به خرید می‌کند؟ آیا رنگ یک محصول باعث می‌شود که آن برند را بر دیگری ترجیح دهیم؟
باید بگوییم که بله؛ رنگ‌ها در تصمیمات روزمره ما تأثیر دارند، اما دلیل آن کمی پیچیده است.
اگر تابه‌حال نقاشی کرده باشید، متوجه شده‌اید که چگونه می‌توان رنگ‌های خاصی را با ترکیب دو یا چند رنگ ایجاد کرد. روان‌شناسان معتقدند باتوجه‌به ترکیب رنگ‌ها و گسترش تعداد آن‌ها روانشناسی رنگ یک حوزه توسعه‌یافته است. در‌حال‌حاضر دررابطه‌با تأثیر رنگ بر عملکرد روانی، کارهای نظری و تجربی کمی انجام شده است.رنگی که برای پاکیزگی و مترادف با بی گناهی و خلوص است، این ویژگی ها مانند خلاقیت، صلح و آرامش را در افرادی که این رنگ را دوست دارند، نشان می دهد، به ویژه اگر آنها در سن نوجوانی هستند.
اگر افراد مسن رنگ سفید را دوست داشته باشند، ممکن است نشان دهد که این افراد آرمان های غیرمنتظره ای دارند و ترجیح می دهند که یک زندگی کامل داشته باشند.
رنگ سفید
رنگ سفید، به علت منعکس کردن نور رنگ تابستانی محسوب می شود و پرطرفدار برای دکوراسیون و مد است زیرا با همه چیز تناسب دارد. افراد علاقمند به رنگ سفید افراد آرام و شنونده ای خوب هستند. به نظر دیگران اهمیت می دهند و به دوستی ها بها داده و وقت خود را آزادانه در اختیار دوستانشان قرار می دهند.
رنگ سبز
اگر رنگ سبز را دوست دارید، احتمالا شما “التیام دهنده” هستید، این اشخاص قبل از کمک به دیگران دوبار فکر نمی کنند و شنوندگان خوبی هستند، که باعث می شود مشاوران شگفت انگیزی هم باشند و تعجب نکنید در صورتی که بسیاری از این افراد دوست دارِ محیط زیست، فعالان حیوانی و حتی گیاهخوار هستند.
این رنگ مظهر طبیعت و نشاط آور و آرامش بخش است. سبز تیره مربوط به مردان و محافظه کارانه است و نشان دهنده ثروت است.
زندگی با طرفداران این رنگ آسان است. این افراد با افراد علاقه مند به رنگ نارنجی تفاهم زیادی دارند. برخورد این افراد با دیگران بر پایه اصول و قرارداد است. این افراد بسیار کنجکاوند و مایلند سر از کار دیگران درآورند.
رنگ خرمایی مایل به قرمز
این رنگ اغلب رنگ موردِ علاقه افراد سالمند است، که معمولا در طول زندگی خود با برخی از سختی ها روبه رو هستند و این موضوع آنها را به دلیل تجربه هایشان، قوی تر و بالغ تر می کند. چنین افرادی طبیعتا سخاوتمند هستند و بنابراین در بین دوستان و خانواده شان محبوب می باشند.
رنگ سرخ
شما شخصی با انگیزه، بلند پرواز، پرشور و شاید حتی پرخاشگر هستید و قبل از اینکه مردم را به صورت منفی قضاوت کنید، دوبار فکر نمی کنید.
این رنگ گرم نماد هیجان، توانگری، عشق و افراط است و رنگی انرژی زا و نیروبخش است. استفاده طولانی مدت از این رنگ باعث بروز پرخاشگری و ایجاد رفتار تکانه ای در افراد می شود. قرمز، پرشورترین و تندترین رنگ است که سبب سریع تر شدن ضربان قلب و تنفس می شود. این رنگ مظهر عشق و تنفر و فداکاری و خشونت و خون و آتش است. افراد علاقمند به این رنگ هرگز نمی توانند در زندگی بی تفاوت باشند.
 این اشخاص تند و سرکش و فعال و شجاع و کمی عجول هستند. ممکن است بارها در عشق شکست بخورند. با آن که در عشق کاملاً فداکارند اما قضاوت های عجولانه و ناگهانی در مورد دیگران اغلب سبب از بین رفتن دوستی هایشان می شود.
دو عیب بزرگ خودپرستی و عدم کنترل را دارند، اما در مقابل حسن زیادی مانند خوش قلبی و حس بزرگ طلبی دارند. در تجارت تهاجمی عمل می کنند اما در امور شخصی این گونه نیست. آنها ترجیح می دهند بیشتر راجع به کار صحبت کنند نه روابط.
رنگ ارغوانی
رنگ عرفا و روانگرانارغوانی، رنگ سلطنتی نشانگر تجمل، ثروت و ظرافت است. دوستداران این رنگ پیوسته مجذوب زیبایی ها و ظرافت ها می شوند و مغرور و اجتماعی هستند. این افراد بیشتر به امور معنوی می پردازند و این رنگ مورد پسند عرفا می باشد.
رنگ صورتی
در حالی که رنگ صورتی رنگی زنانه است، اما امروزه این موضوع چیزی بیش از یک مفهوم جنسیتی نیست، زیرا دختران می توانند رنگ های زیادی داشته باشند و پسران هم ممکن است رنگ مورد علاقه شان رنگ صورتی باشد، اگر صورتی رنگ مورد علاقه شما باشد، پس شخصی هستید که نیاز به دوست داشته شدن دارید تا احساس امنیت کنید، چنین افرادی به طور طبیعی آرام هستند، با این حال، آنها دوست ندارند احساساتشان را بروز دهند، مگر در مقابل افرادی که خودشان می خواهند.
این رنگ رویایی و آرامش بخش همان قرمز است که کمرنگ شده، بنابراین اگر به این رنگ علاقه دارید تمام صفات رنگ قرمز را البته کمی ملایم تر دارا می باشید؛ با گذشت هستید و در عشق، تندی نشان نمی دهید.
افراد علاقمند به این رنگ دیگران را خوب درک می کنند و با اطرافیان خود با ملایمت و لطف رفتار می کنند و به دلیل نشاط و شادابی، محبوب اطرافیان خود هستند. این افراد در زندگی با شکست ها، خشونت ها و دشواری های زندگی زیادی مواجه شده اند.
رنگ زرد
شما حس شوخ طبعی قوی دارید، عاقل و تخیلی هستید و اغلب در تفکرات و چارچوب های زندگی، خطوط قرمزی دارید، گاهی اوقات در مورد ایده های بزرگ خود فکر می کنید، که به نوبه خود منجر به مسئولیت های شما می شود.
رنگ زرد تمرکز را افزایش می دهد، متابولیسم (سوخت و ساز) را تسریع می کند. طرفداران این رنگ عاشق صحبت کردن هستند و همیشه حرفی برای گفتن دارند. این افراد بسیار اجتماعی و شوخند به همین دلیل افراد زیادی را جذب خود می کنند.
رنگ نارنجی
اگر رنگ مورد علاقه شما نارنجی است، پس شما عاشق خارج از منزل هستید، به خصوص طبیعت. راه طولانی در ساحل یا پیک نیک در جنگل، هر دو جزئیاتی ایده آل برای شما هستند.
شما دوست دارید با طبیعت هماهنگ باشید و احتمالا عاشق حیوانات نیز هستید، علاوه بر این، افرادی که نارنجی را دوست دارند، تحریک آمیز و متفکر هستند و نمی توانند برای مدت طولانی عصبانی باشند، که این اخلاق باعث می شود آنها در برابر کسانی که دوست دارند، عزیز شوند.
پرتقالی:صداقت آری، هوسبازی هرگزافراد علاقمند به این رنگ متکی به نفس نیستند. اجتماعی و خوش خلقند و با مردم خوب رفتار می کنند. به سختی می توان در این افراد نفوذ کرد اما اگر کسی آنها را دوست بدارد می تواند با او به آسانی ازدواج کند. این افراد هوسباز نیستند و هنگام دوستی بسیار صادق و فداکارند. اگر این افراد با فردی که خصوصیات اخلاقی خودشان را داشته باشد ازدواج کند سعادتمند خواهد شد.
رنگ قهوه‌ای
شما قابل اعتماد، صبور و مهربان و یک انسان فوق‌العاده هستید، شما معمولا قبل از تصمیم گیری های مهم باید 1000 بار فکر کنید. باثبات و مقدس، شاعرپیشه و کمی فیلسوف مآب هستید. به ندرت تغییر عقیده می دهید و بعد از تصمیم گیری آن را عملی می کنید.
این افراد در نگهداری پول و اسرار دیگران قابل اعتماد هستند. آنها به درستی پولشان را خرج و مقداری را نگه می دارند. برخی مواقع با اطرافیان خود رفتار خشونت آمیزی در پیش می گیرند. در عشق بدبین و تند نیستید. شخصی منطقی هستند و فقط به خودشان اعتماد دارند.
رنگ فیروزه ای
از ویژگی های این افراد پیچیدگی، تخیلی و اصیل بودن است، این افراد همیشه به نظر می رسد که بانمک هستند، مهم نیست که چقدر از آشفتگی عاطفی در داخلشان وجود داشته باشد، آنها هوشمند و مقاوم هستند و در برخی موارد ممکن است به عنوان “خارج” از واقعیت، نامیده شوند و درخواست کسانی که کمک می خواهند را رد می کنند. دوستداران این رنگ اسرارآمیز، احساساتی هستند و به خوبی از پس کارهای شخصی خود بر می آیند. این افراد پشتکار دارند و با ثبات هستند و به نصایح دیگران توجه نمی کنند.
رنگ خاکستری
شما در کسب و کار در دفتر خود شناخته شده هستید، اگر جوان هستید، ممکن است در زندگی خود، در مسائل مختلف پا پس بکشید و اگر این طور است شاید وقت آن باشد که به دنبال کمک حرفه ای باشید، زیرا در این سن، شما باید شاد و آرام باشید، نه اینکه به اندازه جهان غم داشته باشید.
افراد علاقمند به این رنگ اغلب در زندگی احساس رضایت می کنند. خاکستری رنگ عقلا است و افراد علاقمند به این رنگ در واقع خود را هم شأن و هم طراز اشخاص کهنسال می‌دانند و در زندگی احساس بی نیازی می کنند. در عشق تمایل بر افراد مسن تر از خود دارند و توجهشان را کسانی که از نظر فکر و ایده به آنها برتری دارند جلب می کند.
بنفش کمرنگ
در حال حاضر این رنگ یکی از آن رنگ هایی است که اغلب رنگ مورد علاقه مردم نیست، بنابراین اگر این رنگ را دوست دارید، بدانید که منحصر به فرد هستید، شما دوست دارید که خود را در فرهنگ غوطه ور کنید و این موضوع می تواند در دکوراسیون منزل و لباس پوشیدنتان منعکس شود، به عنوان مثال، شما همیشه بهترین لباس در یک مهمانی را می پوشید و خانه تان همواره مکمل هایی را برای زیبایی دریافت می کند.
رنگ بنفش
این رنگ بدان معنی است که شما بسیار هوشمند و باهوش هستید و تمایل به ایستادگی دارید. خب، بنفش همچنین به این معنی است که شما یک شخص نامنظم هستید یا طبیعتا یا از طریق تلقین.
دوست دارید که در مقام قدرت قرار داشته باشید. از سویی دیگر، بنفش نیز رنگ معنویت است، بنابراین، اگر در مرحله بعدی زندگی خود، انسانی معنوی شدید، تعجب نکنید. این افراد با اراده و تا حدی کله‌شق هستند و قبل از دیگران به خودشان توجه می کنند.
رنگ خردلی
خوش قلبخیلی ملاحظه کار هستید. دوستی برای شما یک دنیا ارزش دارد؛ با همه دوست هستید، مواظب باشید چون بعضی مواقع اعتماد کردن به هر کسی برای شما دردسر ساز می شود.
رنگ سیاه
مشکی رنگ سلطه و قدرت است. رنگ لباس مورد علاقه همه، سیاه است.
پس اگر شما سیاه را دوست دارید چه شخصیتی دارید؟ خوب، شماظریف و با شکوه هستید، شخصیتی دارید که خودنمایی را دوست ندارید، اما خودتان به یکی از آنها تبدیل شده اید که خودنمایی می کنند. آنها دوست دارند که به عنوان موجودات مرموز درک شوند و از آشفتگی ظاهری مردم در مورد درک انگیزه های واقعی شان لذت ببرند.
این رنگ برای مد پرطرفدار است چون شخص را لاغرتر نشان می دهد. رنگ مشکی نشان دهنده اطاعت و فرمانبرداری است به همین دلیل کشیش ها رنگ مشکی می پوشند. لباس مشکی می تواند مقهور کننده باشد، یعنی با پوشیدن این لباس منزوی یا شرور به نظر برسید. این رنگ، رنگ نومیدی و عزا نیست بلکه نشانه خوش ذوقی و ظرافت طبع است.
دوستداران این رنگ به اطرافیان خود احترام می گذارند و از هیچ گونه کمکی به آنها دریغ نمی کنند. آنها به عقاید و نظریات دیگران اهمیت داده و نظر دوستانشان برای آنها بسیار مهم است. نظراتشان را به کسی تحمیل نمی کنند. به دنبال مد هستند و پول زیادی را بابت این چیزها می پردازند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
اسکرول به بالا