خودکشی

خودکشی

خودکشی

خودکشی1
خودکشی
موضوعی نیست که بیشتر مردم بخواهند راجب آن صحبت کنند ولی این احتمال وجود دارد که شما یک نفر را بشناسید اقدام به خودکشی کرده است یا بر اثر خودکشی مرده باشد. شاید یکی از همکاران،اعضای خانواده، یا دوستان شما بر اثر خودکشی از میان شما رفته باشند. هرساله بیش از ۳۵۰۰ کانادایی و ۱۰۰ هزار ایرانی بر اثر خودکشی می میرند این تعداد بیشتر از تعداد افرادی هست که بر اثر حوادث رانندگی یا بیماری در سال میمیرند.خودکشی یا (اپیدمی مخفی) مینامند.
چه کسانی را تحت تاثیر قرار میدهد؟
تحقیقات نشان داده است که ۹۰٪ افرادی که خودکشی میکنند به افسردگی مبتلا هستند و یا اینکه از مشکل مصرف مواد یا بیماری های روانی دیگر رنج میبرند.اکثر افراد که دست به خودکشی میزنند عمدتا به دنبال مردن نیستند.ان ها میخواهند از درد ،مشکل و یا موقعیت دشوار فرار کنند ده تا پانزده درصد افرادی که بیماری روانی دارند به فکر خودکشی خواهند افتاد.

اهداف خودکشی و عوامل آن:

1 – شانه خالی کردن در برابر مشکلات
این افراد تحمل درد و رنج را نداشته و خیلی سریع در برابر مشکلات واکنش نشان می دهند که در موارد شدید دست به خودکشی می زنند .افرادی که دست به خودکشی می زنند مهارت حل مسئله نداشته و سعی می کنند با از بین بردن خود از شرایط سخت و غیرقابل تحمل زندگی شان فرار کنند.
2 – حل مسئله
فردی که خود کشی می کند، تحمل شرایط نابسامان زندگی خود را نداشته و توانایی حل مشکل را نیز ندارد؛ به عبارت دیگر می توان گفت فرد خود کشی را تنها راه حل ممکن برای نجات از سردرگمی و پریشانی خود می بیند.
3 – فشارهای روحی و روانی
در بعضی مواقع نیازها ، آرزوهای برآورده نشده و خواسته های فرد تاثیرات منفی بسیاری بر افکار و ذهن افراد می گذارد که او را درمانده می کند . به طور مثال می توان گفت در افرادی که افسردگی شدید دارند، احتمال خودکشی خیلی زیاد است.
علائم هشدار دهنده خودکشی:
◦ درباره خودکشی صحبت می کنند ◦ افسرده و یا سابقه افسردگی دارند ◦ دچار اضطراب و بی قراری شدید هستند ◦ ناراحت یکی از اعضای خانواده ، دوستان و یا آشنایان خود هستند ◦ دچار حالت هایی همچون گیری و انزوا می شوند ◦ شکست عشقی ، عاطفی و یا تحصیلی سبب اختلال در زندگی شان می شود ◦ از عبارت هایی همچون ” کاش به دنیا نمی آمدم ” ، آیا خدا افرادی که خودکشی می کنند را مجازات می کند یا خیر ” و یا ” من خیلی آدم بی ارزشی هستم ” استفاده می کنند.  ◦ اغلب آن ها وصیت نامه و یا نوشته ای در مورد خود کشی خود نیز می نویسند ◦ دچار نا امیدی ، استرس ، به بن بست رسیدن و ترس از آینده می شوند ◦ برخی از آن ها به مصرف بیش از اندازه الکل و مواد مخدر روی می آورند ◦ بعد از افسردگی که پشت سر بگذراند به حالت ناگهانی خلق آن ها تغییر می کند ◦ دیگران را به صدمه زدن خود تهدید کرده و یا در مورد آن صحبت می کنند ◦ وسایل خود کشی مانند قرص ، اسلحه و غیره را تهیه می کنند و یا در فکر فراهم کردن آن ها هستند ◦ اغلب آن ها سابقه کشتن خود را نیز داشته اند ◦ برخی از آن ها از نظر تغذیه و خورد و خوراک نیز دچار مشکل می شوند ◦ افرادی که تصمیم به خودکشی می گیرند دیگر به ظاهر خود توجهی نمی کنند ◦ حس خشم ، کینه جویی و انتقام زیاد در وجود آن ها حس می شود ◦ برخی از آن ها دچار اختلالات خواب نیز خواهند شد ◦ فردی که تصمیم به خودکشی بگیرد ممکن است از لحاظ ظاهری ، شخصیتی و نحوه بیان نیز دچار تغییرات بسیار خواهد شد ◦ برخی از آن ها وسایل خود حتی وسایل شخصی خود را نیز می بخشند ◦ روزانه به طور مداوم به مرگ فکر می کنند ◦ علاقه و انگیزه خود را در انجام امور روزانه مانند مدرسه رفتن ، دانشگاه ، فعالیت های اجتماعی و غیره از دست می دهند و در واقع دچار بی انگیزگی می شوند. ◦ اغلب آن ها به خود نیز آسیب وارد می کنند.

اقدامات ضروری برای مقابله با احساس تمایل به خودکشی

– قول دهید که در حال حاضر کاری انجام ندهیدحتی اگر اکنون خیلی رنج می­‌کشید، از هرگونه اقدامی فاصله بگیرید. به خود قول دهید: “من 24 ساعت صبر می کنم و در این مدت هیچ کار خاصی انجام نمی دهم.” یا “یک هفته صبر می­‌کنم.” 
– از مصرف مواد مخدر و الکل خودداری کنیداگر مواد مخدر یا الکل مصرف کرده باشید، افکار خودکشی می توانند قوی‌تر شوند. اجتناب از داروهای بدون نسخه یا الکل در صورت احساس ناامیدی یا افکار خودکشی بسیار مهم است.
– خانه خود را ایمن کنیدمواردی را که ممکن است برای صدمه زدن به خود از آنها استفاده کنید، مانند قرص، چاقو، تیغ یا اسلحه را از بین ببرید. اگر قادر به انجام این کار نیستید، به مکانی بروید که بتوانید احساس امنیت کنید. اگر به فکر مصرف بیش از حد دارو هستید، داروهای خود را به شخصی بسپارید تا روزی یک بار بر اساس نیازتان آنها را به شما بدهد. 
– احساسات و افکار مربوط به خودکشی را ادامه ندهید.
اولین قدم برای کنار آمدن با افکار و احساسات خودکشی، صحبت کردن در مورد آنها با شخصی است که به او اعتماد داریم. این فرد قابل اعتماد می‌­تواند یکی از اعضای خانواده، دوست، درمانگر، روحانی، معلم، پزشک خانواده، مربی یا یک مشاور مجرب باشد.
– امید داشته باشیدحتی افرادی که به اندازه شما احساس بدی داشته اند نیز قادر بوده اند که از این احساسات جان سالم به در ببرند. بنابراین امید داشته باشید.
– کمک گرفتنافراد زیادی هستند که می خواهند در این دوران سخت از شما حمایت کنند. حتی اگر در حال حاضر این موضوع را احساس نکنید. با آنها ارتباط برقرار کنید. این کار را همین الان انجام دهید.
برای از بین بردن تمایل به خودکشی از چه چیزهایی باید اجتناب کرد؟
• تنها بودن تنهایی می تواند افکار تمایل به خودکشی را بدتر کند. برای فرار از تنهایی بهتر است وقت خود را با یکی از دوستان یا اعضای خانواده خود بگذرانید. • مصرف الکل و مواد مخدر مواد مخدر و الکل می توانند افسردگی را افزایش دهند، توانایی حل مشکل شما را مختل کنند و باعث شوند که شما بدون فکر عمل کنید. • انجام کارهایی که حال شما را بدتر می کند گوش دادن به موسیقی غمگین، تماشای عکس های خاص، خواندن نامه های قدیمی یا بازدید از قبر یکی از عزیزان می تواند احساسات منفی را افزایش دهد. • فکر کردن در مورد خودکشی و سایر افکار منفی سعی کنید فکرتان را درگیر افکار خودکشی نکنید. زیرا این امر می تواند باعث تقویت آنها شود. فکر نکنید و در افکار منفی تجدید نظر کنید. حواس خودتان را پرت کنید. فاصله گرفتن از افکار خودکشی، حتی اگر برای مدت کوتاهی باشد، می تواند به شما کمک کند. 
برای انجام تست خودکشی میتوانید وارد لینک زیر شوید:

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
اسکرول به بالا